CNC Kesim

Ürünlerin üretim aşamasında hammaddelerin hazırlanması da gerekmektedir. Hammaddelerin kesim işlemlerinde de gelişen teknolojilere bağlı olarak bilgisayar kontrolü devreye giriyor. Özellikle sert materyallerin üretime hazırlanması için kesim yapılacağı zaman ve biçimlendirilmesi aşamasında CNC (Computer Numerical Control) kesim yöntemi olarak tercih ediliyor. CNC kesim, bir tezgah üzerine kurulu olan ve tabla ile kesim kafasından oluşmaktadır. Aslında üretim işlemlerinde daha eski modeli olarak torna olarak gösterilebilir Ancak CNC kesim ile oldukça kapsamlı işlemler yapılabilmekte ve sac, demir, çelik, alüminyum, ahşap, pleksi ve benzeri tüm malzemeler oldukça kolay biçimlendirilebilmektedir. Uygun fiyatlarla ve sıfır hata ile CNC kesim yaptırmak istediğinizde GM Tasarım uzmanlarına görüşerek çözüm talep edebilirsiniz.

CNC Kesim Teknolojileri

Standart CNC kesim teknolojisi dışında; CNC Plazma kesim, CNC Oksijen Kesim, CNC Lazer Kesim gibi teknolojiler; yapılacak olan çalışmanın vasıflarına ve ihtiyaçlara göre değişebilmektedir. Diğerlerine göre daha çok tercih edilen CNC oksijen kesim teknolojisinde, metal malzeme yanıcı bir gaz olan oksijen ile yakılmasıyla çalışma ilerler. Bu yakma esnasında yüksek ısı elde edilir, malzeme ısıtılır, ısıtılmış bölge saf oksijen gaz jeti ile kesilir. CNC plazma kesim teknolojisi, genel olarak iletken malzemelerde kullanılmaktadır. Çalışmasına güç kaynağı, uygun tipte torç ve sürekli sabit basınçlı hava bir gerekliliktir.

Belki de en fazla kullanım alanı bulan CNC kesim teknolojisi ise CNC lazer kesimdir. Çalışma yapısında CNC makinası ve lazer optik birlikteliği sayesinde; paslanmaz çelik, alüminyum ve sac metal malzemelerin kolaylıkla ve hızlı bir şekilde işlenebilir. Tam anlamıyla bir seri üretim imkanı vermektedir. Bilgisayar desteği ve lazer teknolojinin birlikteliği ile bu avantaj elde edilir. İnsan gücünün yeterli olmadığı ağır sac levhaların da işlenmesi esnasında bile, CNC makinalarına girilen kodlar ile birlikte lazer kesim makinaları hızlı bir şekilde işleyebilmektedir. Oldukça hızlı biçimde ve sıfır hata ile birçok işlemi bir arada yaparak kesim işlemi tamamlanabilmektedir.

CNC Kesim Fiyatları

Cnc kesim fiyatları belirlenirken, ilk belirleyici etkinin kesim teknolojisi olduğu söylenebilir. Diğer belirleyici etkenler olarak; kesimi veya biçimlendirilmesi istenen malzeme, işin niteliği, istenen form olmaktadır. Uygun CNC kesim fiyatları için GM Tasarım ile görüşerek, hızlı biçimde ürünlerinizin üretimine uzman desteğini arkanıza alarak geçebilirsiniz.

Kullanılacak olan CNC kesim teknoloji, ortaya çıkacak işin niteliğine direk dikkat edeceğinden uygun seçimleri fiyatı ikinci plana iterek yapmalısınız. Kullanılan materyalin biçimlendirilmesi için CNC lazer kesim çalışma süresini değiştirmektedir. Bu nedenle ahşap CNC kesim fiyatları ile, alüminyum ve sac kesim fiyatları için farklılık ortaya çıkacaktır. Çalışma esnasında kullanılacak olan kesme ucu değişikliği, harcanacak süre ve enerji gibi faktörler de CNC kesim fiyatlarını değiştirecektir. Kesim amacıyla kullanılacak model, kesim süresini etkiler ve bu süre değişikliği ile fiyat değişikliği kaçınılmaz hale gelebilir.