Lazer Kesim

Lazer kesim, güçlü bir lazer çıkışının bilgisayar sistemleri kullanılarak kesilmesi istenen farklı türdeki malzemeler üzerine yönlendirilerek endüstriyel ürünlerin üretimine destek veren bir yapıdır. Günümüzde üretimi yapılan birçok üründe, lazer kesim teknolojisinin kullanıldığını görebilirsiniz. Bilgisayar otomasyonu, hatasız ve hassas kesim yapabilme özellikleri ile lazer kesim makinelerinin birçok sektörde kullanıldığına rastlayabiliyoruz. GM Raf Tasarım ile lazer kesim makineleri üretilmiş olan, en başarılı, kaliteli ve göze hitap ürünlere ulaşabilirsiniz. İstenilen kalite ve formda ürünlere ulaşabilmeniz için GM Tasarım çalışmalarında, son teknoloji lazer kesim makineleri ile ürüne ulaşabilmeniz için çalışmalar yapılmaktadır.

Lazer kesim makineleri çalışma yapısında, optikler aracılığı ile yüksek güç aracılığının uygulanması ve bu gücün bilgisayar kontrolü ile gerçekleşmesi bulunmaktadır. Her türlü malzemenin hassas kesimine olanak sağlamakta olan lazer kesim makineleri için, yerli üretim seçenekler de bulunmaktadır. Farklı türdeki malzemelerin işlenmesinde başarılı olan farklı lazer kesim şekilleri bulunmaktadır. Ahşap, plastik ve karbon malzemeler için buharlaştırma ile lazer kesim işlemi, metaller için eriterek işleme yoluyla lazer kesim işlemi, cam türündeki malzemeler için termal gerdirme ile lazer kesim işlemi, çok kalın çelik malzemeler için reaktif lazer kesim işlemi uygun olarak kullanılmaktadır. Elinizdeki malzemelerin en kaliteli ve doğru formlarda hazırlanması için GM Raf Tasarım uzmanları ile çalışabilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz ürün için iyi tasarım, lazer kesim ile en çarpıcı ve düzgün formda üretim GM Tasarım uzmanları ile gerçekleştirilebilmektedir.

Lazer Kesim Kullanım Avantajları ve Kullanım Yerleri

Farklı malzemelerden ürünlerin ortaya çıkarılması aşamasında, lazer kesim pek çok avantajı üreticilere vermektedir. Bu avantajların başında ise kullanılan aparat ve kalıptan elde edilen tasarruf ile, maliyet gelmektedir. Talaşılı üretim gibi farklı üretim seçeneklerine göre daha ekonomik çözümler getirmektedir. Lazer kesim, tasarım noktasında da daha esnek çalışma imkanı verdiğinden tercih sebebidir. Yapılan üretim çalışmasında fire verme oranı azdır, çapaksız ve minimum pürüz ile kesme işleminden dolayı tercih edilmektedir. Bu durum üretim malzemesinin de verimli kullanımını sağlamaktadır. Lazer kesim esnasında, malzemeye temas olmaz ve bu durum malzemede deformasyonun ortaya çıkmasını engeller. Yapılan düşük adetli imalatlar esnasında bile, kalıp gerektirmeden kısa sürede daha düşük maliyetle üretim gerçekleştirilebilir.

Lazer kesim uygulamaları her ne kadar endüstriyel üretim amacıyla demir, metal, alüminyum, paslanmaz çelik gibi malzemeleri kesmek amacıyla kullanılıyor olsa bile KOBİ’ler ve hobi uzmanları tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Çalışma yapısında lazer optiği ve bilgisayar kontrollü CNC, üretilen malzemeyi veya lazer ışını yönlendirmekte ve istenen forma ulaşmak amacı için kullanılmaktadır.  Endüstrinin hemen her alanında kullanım alanı bulmaktadır. Cam, ahşap, metal, çelik türündeki malzemeler en az hata ile başta bilgisayarda gerekli ölçümlerle oluşturulmakta ve en az hata ile lazer kesim makinelerinde kısa zamanda, maliyet avantajlarıyla üretilebilmektedir.