Seperatör

Kelime anlamı olarak “ayırıcı” anlamına gelen seperatör, mimari alanda da ilham kaynağı olmuştur. Bu anlamda kullanılan seperatör, müşterilerin ürünlere farklı şekilde odaklanmasını sağlayacak olan malzemeler olarak da gösterilebilmektedir. Özellikle İç mekan tasarımları oluşturulurken farklı ürünleri sergilemek, sergilenen ürünlerin tanıtımlarını ayrı ayrı yapmak için görsel olarak müşteriyi tek o ürüne veya noktaya odaklamak adına ara bölücü olarak görev üstlenmektedir. Bir anlamda seperatör olarak adlandırılan bölme malzemeler olarak da gösterilmektedir. İhtiyacınız olan en iyi seperatör tasarımlarına İzmir bölgesinde hizmet vermekte olan GM Tasarım ile ulaşabilirsiniz.

Ayırıcı yada filtrasyon işlemini yapan cihaz olarak seperatör; su içinde mevcut kum, mil gibi kaba partiküllerin filtre edilmesini sağlamaktadır. Bu cihazlar; özel dizayn edilmekte ve iç yapıları sayesinde sudan daha ağır olan kaba tortuların santrifüj kuvveti yardımıyla sudan ayrılmasını sağlar. Mimari anlamda özellikle mağaza dekorasyonunda seperatör bölmelerin kullanımıyla, müşterilerin ayrıştırılması amaçlanmaktadır. Belirlenen bir ürüne, müşterilerin daha verimli biçimde odaklanabilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Farklı sektörlerde kullanılan seperatörlere nazaran amacı da, mimari alanda farklı olmaktadır. Raf sistemleri ile ürünlerinizi müşterilerin daha rahat ulaşabilmesi, daha iyi biçimde mekan içerisinde tutulması sağlanırken; seperatör bölmeler ile müşterilerin belirlenen tek bir ürüne daha iyi odaklanması ve bu ürünün öne çıkarılarak satışının artırılması planlanmaktadır.  Sanayi ortamında kullanılmakta olan seperatör türleri; kimi zaman hava ayırıcı olarak sudan havayı, kimi zaman tortu tutucu olarak sudaki tortuları, kimi zaman denge kabı olarak kazan ile kollektör arasını, kum seperatörü olarak tesislerde kumları ayırmaktayken mimari anlamda genelde iç mekanlarda kullanılan seperatör bölmeler ile bir ürün için müşterilerin ayrıştırılması amaçlanır.

Bir oda bölücü olarak mekan tasarımlarında görülen seperatör, alan tasarrufu da elde edilmektedir. Farklı seperatör bölmeleri ile alanları istenilen ebatta bölebilen, tavandan yere kadar veya yarım olmak üzere bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu bölme işlemleri ile hem kullanışlı, hem pratik alanlar elde edecek, hem de şık tasarımlara kavuşacaksınız.

Separatör Kullanım Yerleri

Metal, plastik, cam, ahşap gibi farklı malzemeler kullanılarak yapılan mimari anlamdaki seperatör bölmeleri; konut, ofis veya iş yeri gibi kapalı mekanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlara yeni bir görünüm kavuşturacak olan seperatör modelleriyle, hem gereksinim duyulan alanlarda kullanım alanları ortaya çıkarır. Ayrıca mağazalarda da müşterilerinizin daha hızlı biçimde odaklanabileceği bölümler ortaya çıkarır.

Seperatör bölme ile büyük alanlar ve çalışma alanları verimli biçimde bölünebilmektedir. Dekoratif amaçla da bu işlem yapılırken, özellikle de mağazalarda satış artırımı amacıyla dikkat çekilmesi gereken bölgelerin oluşmasına da destek vermektedir.  AVM, otel, hastane gibi alanlarda da fazlası ile kullanışlı bir ortam yakalamanıza bu seperatör modelleri katkı vermektedir. Bu alanları ürün dışında süs eşyalarını yerleştirme veya dekorasyon amaçlı da kullanabilme olanağı verir.