Profil Kesim

Profil kesim ifadesi, çelik parçalarının belirli bir şekilde oluşturulması çalışmalarının tamamıdır. Bu çalışma için tezgahlar üzerinde; kesim amaçlı uygun sayılabilecek olan makinelerden destek sağlanarak çalışma yapılır. Malzeme türü, malzemenin kalınlığı gibi etkilere bağlı olarak metal parçalarını kesimde farklı makineler profil kesim amaçlı kullanılır. Özellikle dekorasyon amaçlı kullanmak istenen çelik profil kesim çalışmalarının özenli ve beklentileri karşılayacak biçimde yapılması gerekmektedir. İzmir bölgesi için profil kesim konusunda GM Tasarım uzmanları ile görüşerek destek talebinde bulunabilirsiniz. GM Tasarım tarafından yürütülmekte olan profil kesim çalışmalarında; tüm kesim aşamalarının ve kesim çeşitlerinin aynı görünümde olmaları viçin özel olarak kesim işlemleri gerçekleştirilir.

Profil kesim işlemine geçmeden, kullanılması düşünülen çelik malzemeler kesilecek olan parça boyutuna yakın parçalara ayrılır. Hassas bir kesim elde edebilmek için çelik üzerinde herhangi bir kalıntı kalmaması için çalışma yapılır. Amaca uygun üretim için oksi, lazer ve plazma gibi kesim makineleri ile çelik profil kesim, Karbon metaller ve paslanmaz çelik profiller kesileceği anda plazma profil kesim, mimari projelerde kullanım amacı olan çelikler için de çelik profil kesim türlerinden birine yönelmek gerekir. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak doğru profil kesim türünü, GM Tasarım uzmanları ile birlikte belirleyebilirsiniz.

Profil Kesim Nasıl Gerçekleşir?

Bir makine gücünden faydalanarak bir malzeme tabakası üzerinden, belirli bir şekli veya profili kesme işlemine profil kesim denirken; sac metalin 3D şekillere dönüştürülmesi işlemi olarak tanımlanır. Ancak unutulmaması gereken profil kesim ile ifadesinin, sac metal imalatının aksine, herhangi bir şekil veya profilin kesilmesi işlemini de tanımlamak için kullanılabileceğidir. Bu işlem esnasında sac malzemeden parçaları kesmek için bilgisayar sayısal kontrolü (CNC) kullanılmaktadır. Kesim türüne bağlı olarak plazma kesim çalışmasında yoğun bir plazma torcu kullanılırken, lazer kesim çalışmasında yüksek güçlü bir lazer ışını kullanılmaktadır.

Profil Kesim Yöntemleri ve Avantajları

Profil kesim için avantajlar, kesim türüne bağlı olarak değişim göstermektedir. Eğer çelik plakadan iki boyutlu bir profil kesimi yapılacaksa, düşük maliyetli bir yöntem olarak oksi makine kullanımı ile kesim tercih edilmelidir. 300 milimetre kalınlıkta olan çelik levhalar için dahi, ısı için endişe etmenize de gerek kalmayacaktır. Eğer paslanmaz çelik profilleri ve karbon metalleri ile kesme çalışması yapılacaksa, plazma profil kesim yöntemi tercih edilmelidir. Bu profil kesim yöntemi, farklı metal sınıflarına ve farklı metal kalınlıklarına uygundur. Daha az ısı kullanılan bu profil kesim yönteminde, basınçlı gaz kullanılması sebebiyle daha az bozulma olmaktadır. Tam anlamı ile bir minumum düzeyde bozulma elde etmek isteniyorsa ve düşük maliyetli çözüm aranıyorsa da lazerle profil kesim yöntemi kullanılmalıdır. Aynı zamanda bu yöntemle profil kesim, 0.2 milimetre ve 25 milimetre arasındaki kalınlığa sahip ince metaller için ideal seçenektir.